"Varje ärende är unikt'"

På vårt kontor i Göteborg arbetar Alma Basic som ersättningshandläggare. Hon uppskattar verkligen variationen i sitt arbete och ser varje dag som en möjlighet att lära sig något nytt.

Porträtt av ung kvinna med långt hår och svarta kläder. I bakgrunden stora fönster.

Vad är det bästa med jobbet?

– Det bästa är variationen – varje ärende är unikt! Man ställs hela tiden inför nya situationer, och det gör att vi alltid är uppdaterade. Det är verkligen aldrig monotont. Det här jobbet handlar om mycket mer än att bara trycka på en knapp, säger Alma.

Vad är utmanande?

– Just nu kämpar vi med våra handläggningstider, men jag är optimistisk. Jag tror att vi kommer att lösa det här.

Hur ska en bra handläggare vara?

– En bra handläggare behöver vara tillmötesgående och proaktiv. Det är viktigt att hjälpa medlemmen redan från början. Jag strävar efter att ge ett trevligt bemötande och förklara på ett enkelt sätt vad medlemmen behöver göra. När ärendet är klart vill jag också kunna förklara varför vi fattade just det beslutet. Empati är viktigt – det är inte lätt att vara arbetslös idag, säger Alma.

Almas bakgrund och fritid

Innan Alma började på Kommunals a-kassa arbetade hon som grafiker och annonsproducent i tidningsbranschen. När hon inte är på jobbet kopplar hon gärna av med en bra bok, resor och tid med familjen.

– Jag försöker också att inte ta med mig jobbet hem – det är viktigt för att få balans i livet, berättar hon.

Dela:

Senast uppdaterad:

Senast uppdaterad:

Dela: